otal Annihilation składa się z dwóch podstawowych elementów: jednostek i zasobów. Jednostki mogą być ruchome (czołgi, samoloty itp.) lub stacjonarne (fabryki, kopalnie itp.). Najważniejszą jednostką jest dowódca "Commander". Zasoby, które składają się z materii i energii, są podstawą w budowaniu składników innych elementów gry. Poprzez zbieranie lub odzyskiwanie tych podstawowych zasobów, będziesz w stanie stworzyć wszystko, czego potrzebujesz do zniszczenia przeciwnika.

JEDNOSTKI

Dowódca: Możesz być dowódcą "ARM" lub "CORE". Posiadasz skład materii/antymaterii, który produkuje i składuje metale i energię. Masz jedną z najpotężniejszych broni na polu walki: "Działo dezintegracyjne". Posiadasz również zdolność do konstruowania całych kompleksów wojennych przy pomocy swojej nano-obrabiarki. Twój kombinezon bojowy w razie uszkodzenia ulega powolnej samonaprawie. Ostatecznie możesz zdobyć energię pozyskując biomasę (z drzew i innych roślin) lub zdobyć metal odzyskując go z metali znajdujących się we wrakach, kamieniach, głazach.

Jednostki ruchome: Posiadasz dostęp do pełnego zestawu jednostek lądowych, morskich i powietrznych, w tym statków zwiadowczych, transportowców, jednostek inżynieryjnych i bojowych. Gra rozpoczyna się jedynie i obiektów (patrz poniżej) niezbędnych do przemieszczania twoich sił.

Budowle: Budowle pełnią różnorodne funkcje, takie jak składowanie energii i metali, budowanie jednostek, działają też jako broń defensywna i ofensywna. Struktury, które tworzą jednostki, zwane są fabrykami.

ZASOBY

woma podstawowymi dostępnymi zasobami są metale i energia. Każda jednostka lub struktura, którą budujesz, wymaga określonej ilości każdego z zasobów.

Metal: Metal jest substancją, z której tworzone są wszystkie jednostki. Metal może być wydobywany z ziemi przy pomocy "ekstraktora metalu" lub odzyskiwanie z wraków zniszczonych jednostek. Złoża metalu wyglądają jak chropowate partie błyszczących skał.

Energia: Energia napędza wszystkie działania. Można ją zbierać przy pomocy generatorów wiatrowych, słonecznych i kilku innych struktur. Na niektórych planetach, można zamienić materię organiczną w energie przy pomocy jednej z wielu jednostek inżynieryjnych.